Desk and Table Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (6)
- (21)
- (8)
- (6)
- (6)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (8)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (40)
- (14)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (65)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (6)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (7)
- (19)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (27)
- (1)
- (30)
- (99)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (26)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (133)
- (24)
- (32)
- (25)
- (8)
- (98)
- (1)
- (72)
- (8)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (9)
- (24)
- (8)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Fixture Cutout for Custom Worksurface
This Fixture cutout is a unit price for a custom work surface that requires fixture cut outs.
Fisherbrand™ Vertical Sliding LCD Monitor Holder Dual Articulating Arm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Dual articularing arm, height adjustable and tilt function.
Fisherbrand™ Bench Riser Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The pre-configured components of Benchpro Bench Riser Kit make lab setup simple.
| Includes | Steel drawer 15.2cm (6 in.), 4 outlets frame power, 8 outlets power strip, riser shelf |
|---|---|
| Product Type | Bench Riser Kit |
Fisherbrand™ Urethane Casters, 5 in. dia, non-marking, dual locking wheel, Set of 4
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Non-Marking, quiet and dual locking (locks rotation and swivel).
Fisherbrand™ Bench Complete Accessories Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The pre-configured components of Benchpro Bench Complete Kit make lab setup simple.
| Includes | Steel drawer 10.1 + 15.2 + 30.4cm (4 + 6 + 12 in.), 4 outlets frame power, 8 outlets power strip, bottom Shelf, (1) top shelf, (1) top shelf with built-in LED light, 91.4cm (36 in.) powered upright, overhead LED light fixture |
|---|---|
| Product Type | Bench Component Kit |
Fisherbrand™ Wood Apron Face Rail, 36 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Apron Face Rails bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Attachment Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 6.4 cm |
| Depth (English) | 0.75 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| For Use With (Equipment) | Painted Steel Apron Rails |
| Depth (Metric) | 1.9 cm |
| Material | Wood (Maple Veneer) |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 2.5 in. |
Epredia™ 3DHistech QuantCenter Image Analysis Modules - Complete Package - 1 User - Annual Subscription
Epredia™ 3DHistech QuantCenter complete package is a multiple-module image analysis platform designed for whole-slide quantification in histopathology and molecular pathology. It includes a range of image analysis modules that can be freely combined for best results.
| Height (Metric) | 10.2 cm |
|---|---|
| Product Type | Backsplash |
| Height (English) | 4 in. |
Metro™ Stainless Laboratory Worktable Accessory, Swing Arm for Monitor
Surface mount swingarm attachment for holding flat monitor
Metro™ Stainless Steel End-Load Wire Tray Rack
Metro™ stainless steel end-load wire tray rack with 3 in. wire spacing, which allows for processing of large amounts of product.
Metro™ WavDri Drying Tray
Metro™ WavDri is a cannabis drying tray designed to maximize efficiency with better airflow and a thorough rotation process.
Dynamic Diagnostics Large Splash Guard
Separate workspaces and protect against liquid splashes with this large, yet lightweight guard with cut-away
Metro™ HD Super Stainless Laboratory Worktable Accessory, Utility Hooks
Keep your workspace organized and items in easy reach. The Metro Utility Hooks are perfect for use with HD Super Stainless Laboratory Worktables.
| Height (Metric) | 8.7 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 1.69 in. |
| Product Type | Utility Hook |
| For Use With (Equipment) | Cantilever shelves for worktables with overhead |
| Size | Small |
| Depth (Metric) | 4.29 cm |
| Style | Snap-on |
| Certifications/Compliance | NSF |
| Height (English) | 3.44 in. |
Metro™ Indicator Flag for WavDri Drying Tray
Metro™ Indicator flag allows for quick identification of which WavDri trays have been rotated.
Metro™ Stainless Laboratory Worktable Accessory, Wire Shelf
Expand your workspace in your lab. Metro Stainless Laboratory Worktable shelves come in a choice of stainless steel or epoxy-coated.
| Load Bearing Capacity (English) | 150 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 68 kg |
| Product Type | Wire Shelf |
| For Use With (Equipment) | Metro™ MetroMax i™ and other Stainless Steel worktables |
| Mounting Type | 3-Sided Frame |